Gameday: Avesta BK-Fagersta AIK 6 oktober kl 19.00
När Avesta BK ikväll tar emot Fagersta AIK i säsongens första bruksderby är det två lag med olika ingångsvärden. Samtidigt som ABK vann med klara 8-0 mot Skedvi/Säter förlorade FAIK tungt i hemmamötet mot Smedjebackens HC med 1-6.
Avestas assisterande tränare Albin Hurtig förväntar sig ett revanschsuget Fagersta som vill visa sig från en bättre sida än i premiären.
-Det kommer bli hett.
FAIK har till säsongen tappat tongivande spelare som William Campbell och Felix Eriksson, båda till Surahammar. Duon gjorde ifjol 82 poäng tillsammans och är förstås ett kännbart tapp. En annan spelare som försvunnit är målvakten Razmus Stenström som numera finns i Falu IF.
Dock finns pålitlige poänggöraren Ludwig Månegarm kvar. Det finns också en del spelare med Avestakoppling i Fagersta AIK. Rutinerade Karl Hassel är inne på sin elfte säsong i FAIK, som har Avesta BK som moderklubb. Även backen Hampus Wiklund är ett välbekant namn för Avestapubliken. Ett av nyförvärven i truppen är Sixten Eriksson, 18, som förutom många matcher i de olika juniorlagen gjorde en match i ”BK”:s A-lag i fjol.
Även om västmanlänningarna kommer från en klar förlust kan vi räkna med en jämn match ikväll.
-De kommer vara taggade till tusen. Vi måste komma ut förberedda och inte tumma på något.
Målvakten Lucas Skogsman, som missat de senaste matcherna på grund av skada, är fortfarande osäker till spel.
-Vi tar det dag för dag.
Även Ville Önnebro har varit ur spel på sistone men ser ut att vara tillbaka då han tränade i går, måndag.
-Tanken är att han ska spela ikväll.
I matchen mot Skedvi/Säter fick Elton Lilja en oschysst tackling av Edvin Nylén som renderade i matchstraff. Men någon fara för Liljas medverkan i kväll ska det inte vara.





















