Avesta BK

Hockey på riktigt

Lucas Johansson: "Jag tycker det har känts bra"

2026-09-22 09:38
Lucas Johansson blir viktigt med sin rutin i ett ungt Avesta BK. Foto: Per Lindgren.
Lucas Johansson blir viktigt med sin rutin i ett ungt Avesta BK. Foto: Per Lindgren.

Han gjorde sin debut i A-laget som 17-åring. Nu har det gått tio år, och Lucas Johansson är, efter ett par års uppehåll från hockeyn, tillbaka i ABK inför den stundade säsongen.

-Riktigt kul att komma tillbaka. Jag har saknat det extremt mycket, framförallt det senaste året, säger den kompetenta keepern.

Tillsammans med namnen Skogsman, utgör de förmodligen att av seriens bästa målvaktspar. Vem som kommer att ta hand om första ”spaden”, kommer bli angenäma problem för tränarna.

-Lite ringrostigt är det. Men det börjar komma mer och mer på plats.

 

Lucas säger att det finns mycket som han har saknat sedan säsongen 2023-24, då han bestämde sig för att, i alla fall tillfälligt, lägga skridskorna på hyllan.

-Egentligen allt runt omkring. Mest omklädningsrummet, att spela matcher, vinna.

 

Vad vad det som gjorde att du bestämde dig för att satsa igen i Avesta BK?

-Som sagt att jag var så sugen som jag var, och BK var mitt första hands lag. Så det var inget snack om var jag skulle spela, i så fall.

 

Som kuriosa är att han på försäsongen fått bära en målvaktströja med #70. Annars är vi vana med att se han spela med nummer 30 på ryggen.

-Jag väntar på nummer 30 fortfarande, den kommer att komma, skrattar han.

 

Så långt är han hundraprocentig i träningsmatcherna, då det blivit segrar 7-2 mot Hofors, och 3-2 mot Gävle. Två matcher med lite olika skepnader.

-Hofors var lite svår, den var det inte så mycket att göra och jag var lite ovan med matchtempot. Mot Gävle kändes det bra för att det var så pass tidigt (på säsongen).

 

Räcker en försäsong för att du ska komma dit du vill vara efter varit borta så länge?

-Egentligen inte. Det tar nog längre tid. Om jag får fyra träningsmatcher så. Men jag tycker det känns bra ändå.

 

Efter inte spelat på ett tag, så är det mycket nya ansikten i laget, även om det finns en del kvar sedan senaste sejouren. Han är positiv över vad laget presterat, även om man inte ska dra för stora växlar på träningsmatcher.

-Det är ett ungt och spännande lag. Jag tycker det är bra fart på allihopa och bra motivation. Så det kan nog bli riktigt bra.


Ledartrojkan med Jan Hammar, Adam Sandberg och Albin Hurtig har han tidigare inte haft så mycket att göra med, även om han jobbat lite med Hammar.

-Det ska bli spännande att se vad vi kan få ihop.

 

Under dagarna jobbar han skift på Stora Enso i Fors. Det betyder att han missar en del träningar.

-Men seriematcherna, kommer jag inte att missa.

 

Ikväll kl 19.00 väntar träningsmatch i Avestahallen mot Hofors. Från början var det meningen att Lucas Skogsman skulle vakta kassen. Men då han har lite problem med en fot, kommer Lucas Johansson att ta plats mellan stolparna.

 

Text: Per Lindgren.

Nyhetsarkiv

Svenskhockey.tv
Team Sportia webshop
Gräsroten
Sponsorhuset
RF Dalarna
AB Karl Hedin
Gamla Byn
Dalahästen
Ica Kvantum Avesta
Dalarnas Försäkringsbolag
Västanhede
BDS
Engstedts Rör
Prefab
Handelsbanken
Holmlunds Bil AB
Svenskhockey.tvTeam Sportia webshop
GräsrotenSponsorhuset
RF Dalarna

Våra sponsorer

AB Karl HedinGamla BynDalahästenIca Kvantum AvestaDalarnas FörsäkringsbolagVästanhedeBDSEngstedts RörPrefabHandelsbankenHolmlunds Bil AB