-Jag är nöjd med säsongen hittills, säger 21-åringen som förra säsongen spelade i Ulricehamns IF i division 2, men som också bland annat har fem matcher i Allsvenska BIK Karlskoga på sitt cv.
Han säger en av förklaringen till det lyckade utfallet för egen del är att han funnit sig väl tillrätta både på och utanför isen.
-Jag har fått ut mitt spel bra, trivs jättebra vilket ofta gör att det också går bra på isen.
I kväll väntar IFK Arboga och han vet vad som behövs i spelet för att kunna rubba serieledarna. Framförallt måste man upprepa från senaste matchen den stabilitet laget visade i egen zon.
-Det krävs ett lika bra försvarsspel som vi hade mot Kungsör. Sedan också att vi vågar att anfalla och inte bara försvarar oss.
-Jag tror absolut att vi kan vinna, säger den Kristinehamns HT-fostrade ytterforwarden.
IFK Arboga har gått som tåget under säsongen och bara förlorat en match under ordinarie tid (4-5 borta mot Hallsberg). Med fem raka segrar är västmanlänningarna seriens formstarkaste lag.
Hur stor procentuell chans tror du det är att ni vinner mot Arboga?
-Inför matcherna har lagen alltid lika stor chans. De kanske har ett litet mentalt övertag, men vi har spelat bra försvarsspel senaste tiden, om man räknar bort Fagerstamatchen. Jag tror vi är på väg mot rätt håll igen.
Vad gäller måleffektivitet ligger Avesta på andra plats med 557 skott på mål varav 73 mål, vilket betyder 13,11 i GS %. Att jämföras med Arboga som ligger trea med 730 skott på mål, 92 mål och 12.60 i GS %.
I senaste matchen mot Kungsör drogs dock snittet ner då vi fick nöja oss med tre mål på 56 skott (5,36 %).
Felix menar anfallsspelet i senaste matchen såg lika bra ut som tidigare, men att effektiviteten saknades.
-Sådant är från match till match. Om vi fokuserar på att inte släppa in så många mål, så räcker det oftast man gör tre mål.
På förhand pekar mycket på att matchen kommer skilja sig markant från tisdagens tillställning mot Kungsör då vi till stora delar dikterade händelserna på isen. Nu blir det säkert en mycket jämnare historia. Det gäller att ha fullt fokus och minimera misstagen.
-Det är klart det kommer bli en skillnad. Man får vara ännu mer påkopplad och noga i allt man gör. Och jobba hårdare.
Han tror ändå att man tack vare hemmaplan kommer ge Arboga en rejäl fight.
-Vi behöver komma ut starkt eftersom det är vår hemmaplan. Jobba ner dem, och hoppas vi kan föra spelet.
Bästa poänggörare, Avesta: Jordan Caballero-Lindberg 28 poäng (11 mål+17 assists), Erast Nazarenko 23 poäng (6+17), Felix Johansson 20 poäng (11+9). Arboga: Linus Ageborg 35 poäng (13 mål+22 assists), David Segh 32 poäng (13+19), Emil Johansson 31 poäng (12+19).
Målvakter, Avesta: Lucs Skogsman 89,64 procent (11 matcher), Felix Vannfält 84,07 procent (8 matcher). Arboga: Pontus Johnsson 91,15 procent, Viktor Rönnqvist 90,53 procent (7 matcher).