Avesta BK

Hockey på riktigt
A-lag

Lägesrapport med Jonas Melin

2020-08-29 11:00
Jonas Melin är optimistisk inför den kommande säsongen. FOTO: Per Lindgren.
Jonas Melin är optimistisk inför den kommande säsongen. FOTO: Per Lindgren.

Nästan en månad återstår innan den tilltänkta starten av Division 3 Dalarna. A-laget som i år tränas av Jonas Melin och Stefan Lundqvist, har varit på is i två veckor.

-Jag tycker att det har sett jättebra ut. Killarna har visat väldig entusiasm, vilja och glädje. Det känns jätteroligt, säger Jonas Melin.

ABK-profilen Jonas Melin, 53, har flera säsonger bakom sig i ABK-tröjan som aktiv. De senaste åren har det blivit tränaruppdrag i Avesta BK, och förra säsongen i Hofors HC i HockeyTvåan.

-Det känns jättebra att och inspirerande för mig vara tillbaka i ABK. Jag har varit borta några år och fått energi, säger han.


Under de träningspass som genomförts, är Jonas Melin väldigt glad över uppslutningen.

-Träningsnärvaron har varit bra. Vi har varit ett 20-tal. Det har blivit mycket teknikövningar och få grabbarna hitta tillbaka till känslan, koordinationen, skridskoåkning, klubbteknik och passningar.


Inför den kommande säsongen har laget skaffat sig en handfull spelare, som kommer från division 2-spel. Philip Andersson, Jakob Karlsson och Hampus Mattsson, är några som förväntas leverera poäng i form av mål och assists. Jonas Melin vill inte ta fram någon enskild spelare som imponerat på försäsongen, utan att det är kollektivet som visat bra takter.

-Det känns som alla är på tå, och vill vara med och bidra.


Vad har ni satt upp för målsättning med säsongen?

-Det är att i första hand ta sig till fortsättningsserien, och hamna på en topp 2 plats, så vi får spela vidare.


Preliminärt kommer serien att starta den 25 september, och de nio lagen kommer att mötas tre gånger. Det fanns som förslag att de lag som slutar topp tre kommer att få spela vidare. Nu är det dock bestämt att det, likt förra säsongen,  bara de två översta lagen som får kvala vidare. 


Det är planerat att bli ett webbaserat seriemöte, där ett spelschema kommer bestämmas.


Följande träningsmatcher är klara:


Fredagen 4 september Avesta BK-Östervåla IF (kl 19.30)

Torsdag 10 september Sala HK -Avesta BK

Fredag 18 september Östervåla IF-Avesta BK


Eventuellt kommer också träningsmatcher att spelas mot Fagersta AIK och Skedvi/Säter IF. Mer info kommer senare.


Nyhetsarkiv

Svenskhockey.tv
Team Sportia webshop
Gräsroten
Sponsorhuset
RF Dalarna
AB Karl Hedin
Gamla Byn
Dalahästen
Ica Kvantum Avesta
Dalarnas Försäkringsbolag
Västanhede
BDS
Engstedts Rör
Prefab
Handelsbanken
Holmlunds Bil AB
Svenskhockey.tvTeam Sportia webshop
GräsrotenSponsorhuset
RF Dalarna

Våra sponsorer

AB Karl HedinGamla BynDalahästenIca Kvantum AvestaDalarnas FörsäkringsbolagVästanhedeBDSEngstedts RörPrefabHandelsbankenHolmlunds Bil AB