Vi har framför oss en vecka med två bortamatcher. Hallsberg imorgon, tisdag, och på lördag Fagersta.
Assisterande tränare Adam Sandberg räknar med att spelarna har full fokus på tisdagens match, och inte blickar fram helgens bruksderby på FAIK.
-Hallsberg är vår viktigaste match den här säsongen. Kollar man tabellmässigt är den här matchen, super,superviktigt för oss. Jag tror inte att fokus ligger på Fagersta nu.
Efter Arbogamatchen sattes en måttstock att den matchen var ett riktmärke för en lägsta nivå. Adam menar att man inte gjorde en sämre insats än mot Arboga, och att Hallsta på bortaplan är ett lika tufft motstånd som Arboga.
-Hallstahammar är alltid ett svårt motstånd att möta borta. Det är inte bara vi som har haft problem mot dem. Vi gör en disciplinerad match i 60 minuter och släpper bara in två mål. Vi tar kommandot i slutet av andra, efter det har Hallsta inte en chans. Vi var lite tagna på sängen (från start), fick inte in puckarna. Jag hoppas att nerverna har släppt nu.
Inför mötet mot Hallsberg, har ABK ett försprång på nio poäng till närkelaget som ligger närmast under playoffstrecket. Det gör att Hallsberg är pressade att vinna för att slutspelsdrömmen ska finnas kvar.
-Jag förväntar mig ett desperat motstånd från Hallsberg. Vi har slitit för våra poäng och nu ligger vi steget före de. Deras chans att komma ikapp oss, är att vinna.
Vad kommer att fälla avgörandet imorgon?
-Vi behöver våga spela vår hockey. Vi vet vad Hallsberg är bra på, de är bra på sina kontringar.
Tillbaka sedan senast är Lukas Lundberg. Dessutom är backen Carl Berglund frisk, och därmed uttagningsbar.
På frånvaralistan finns Filip Ström (förkyld) och Melvin Blomberg som eventuell är spelklar mot Fagersta, eller någon av nästa veckas matcher.
Text: Per Lindgren