Efter tisdagens seger mot Hallsberg, väntar ny hemmamatch när vi gästas av tabellfemman IF Arboga.
Assisterande tränaren Adam Sandberg är optimistisk inför matchen, inte minst med tanke på att vi för snart en månad vann bortamatchen med 7-2.
-De har sina spelare, men hanterar vi det samma som sist när vi mötte dem, ska det inte vara några problem alls.
Vad gäller det att se upp med när man möter Arboga?
-Det är ett lag som inte gillar att spela i försvarszon, och vi är väldigt duktiga att spela i anfallszon. De har sina toppar i (Linus) Ageborg, (Lucas) Bärehag och de där killarna, som är jätteduktiga hockeyspelare. Ger man de lägen så kommer det bli en farlig målchans.
-Det är bara att hålla de på utsidan, och ligga tight på de och återvinna pucken i försvarszon. Sedan har Arboga ett jättefarligt powerplay, så disciplinen att inte ta utvisningar, kommer att bli en nyckel.
Även om vi senast mot Hallsberg inte gjorde några mål i powerplay, har lagets ”pp” sett allt bättre ut, och vi har nu nära en 30 procentig effektivitet i spelformen.
-Ja, nu har vi väl legat i toppen i de senaste omgångarna och vart bäst på powerplay i serien.
Vad har du för förklaring till att det inte gått lika bra i boxplay?
-Alla killar var nya med varandra, alla har inte spelat ihop, men nu har de fått spela ihop i en omgång, och nu börjar grejerna sitta. Jag hoppas vi kan fortsätta vara effektiva i ”pp”. Boxplay behöver behöver vi slipa på. Vi vet att vi är duktiga i boxplay. Vi spelade bra boxplay förra säsongen, och vi har (Casper) Leksell och (Ville) Önnebro, som spelade ihop förra säsongen. Jag tror att vi efter 28 matcher kommer hamna över 85 procent.
Inför matchen saknas långtidsskadade Hampus Mattsson. Erast Nazarenko är avstängd under utredning efter en händelse i tredje perioden mot Hallsberg. Läget med Felix Johansson som åkte på en huvudtackling senast, är oklart, säger ABK-tränaren.
Fredagskväll och livehockey är oslagbart. Nu hoppas också Adam Sandberg att publiken slutar upp, och letar sig till ishallen.
-Jag tycker de ska komma och kolla på en rolig anfallshockey. Då det är två bra lag som möts, unga killar. Det är bara ta ner sig till hallen och stötta oss. Nu har vi börjat vinna på hemmaplan och då behöver vi stödet.
Text: Per Lindgren.