Efter den oförglömliga segern mot Fagersta i fredags, så räknar assisterande tränaren Adam Sandberg, att laget inte har fått någon hybris.
-Det skulle vara en reaktion åt rätt håll i så fall. Att vi har ingjutit lite självförtroende hos oss själva. Jag tycker att det var vi som var bra (och inte att FAIK var dåliga).
 
Med nyförvärven Casper Leksell, Dennis Bergsten och Jakob Karlsson som tillkommit, tycker Sandberg det bara har medfört något positivt.
-Det ökar konkurrensen i laget, så det är jättebra. Nu behöver de upp på varje träning och tävla, för att ta en plats i de första linorna. Det skapar en helt annan konkurrenssituation i laget. Så det är jättebra att vi har fått in de, så vi har ett fullt lag.
 
Som de flesta förutspått har serien utvecklats till en av de mest ovissa de senaste säsongerna. Ovanför playoffstrecket skiljer det sex poäng mellan serieledarna Kumla och fyran Hallsberg. För Avestas del, på tredje plats, är avståndet till toppduon Kumla och Fagersta, två poäng.
ABK-tränaren vill inte direkt säga att man siktar på en möjlig första plats, för att få en mer gynnsam motståndare i ett playoff.
-Målet är topp fyra. Nu är serien öppen, och alla lag vinner mot alla, så har det inte sett ut de tidigare åren. Kumla och Arboga har tidigare säkrat de två första platserna tidigt. Vi ångar på, så räknar vi efter 28 matcher.
 
Nu väntar imorgon, tisdag, hemmamatch mot Guldsmedshyttan. GSK som i senaste omgången lämnade jumboplatsen, efter besegrat Smedjebacken med 4-3.
-Noggrannheten blir viktig. Att vi driver på, och tar vid där vi slutade mot FAIK, säger Adam Sandberg om nyckeln till vinst.
 
Bästa poänggörare:
Avesta BK: Erast Nazarenko 18 (4+14), Gustav Lager 13 (7+6), Elton Lilja 13 (3+10).
Guldsmedshytte SK: Filip Nyberg 9 (5+4), Linus Nilsson 9 (1+8), Christopher-Robin Ericson 6 (3+3), Anton Weiler 6 (3+3).