Imorgon, tisdag, väntar bortamatch mot IFK Hallsberg. Assisterande tränaren Adam Sandberg, ser fram emot en rejäl värdemätare mot en motståndare som genomgått en föryngring sedan förra säsongen.
-Jag förväntar mig ett nytt Hallsberg med nya unga grabbar, som är drivna och vill lite. De har kvar sina gamla rävar i laget.
I fredags visade laget att vi kan mäta oss med de bästa lagen i serien, när vi gav ett av de tippade topplagen Kumla en match ända in i kaklet. Den stora skillnaden mellan lagen var ”special teams”, där Kumla var det bättre laget.
-Idag kommer vi träna på specialteams. Vi har gjort lite omkastningar och ställt lite krav. Vi måste komma upp i den avdelningen, och då måste vi ge det chansen att träna på det. Nu tänker vi ge de chansen och hoppas vi kan få utdelning, och i alla fall komma upp i de där 20 – 25 procenten i powerplay utdelning, säger Adam.
Sett till de tre matcher som har spelats har vi ett svagt 7-procentigt powerplay och ett 72-procentigt boxplay. En standard för att det ska vara godkänt, är att man kommer upp i 100 när man plussar ihop de båda spelformerna.
-Man brukar säga att man ska ligga på 80 i boxen, där ligger vi nog lite över i boxen, och är nog över 100 totalt. Men vi skulle vilja ändra och få upp procenten i powerplay. Förhoppningsvis ligger vi på 110, 120 procent istället under matchen imorgon, hoppas ABK tränaren.
Vad har du att säga om Hallsberg?
-Jag misstänker att de spelar ganska lika som förra säsongen. De har inte bytt ut spelidén, de har tagit in lite nytt blod i form av unga spelare, så det kommer bli lite likt vårat spel. Mycket skridskoåkning, det går lite fortare. Alla matcher kommer att bli tuffa i den här serien, och alla lag har chans att vinna över alla.
Text: Per Lindgren