I den första perioden visade GGIK effektivitet. Nio skott på mål resulterade i fyra mål, och en 4-0 ledning.
Avesta hade svårt att få till några längre anfall inledningsvis. GGIK tog ledningen efter dryga nio minuter, i en spelvändning. 2-0 dryga minuten senare kom efter vi tappat markeringen framför Lukas Skogsman, som var tillbaka i målet efter missat matchen mot Ockelbo.
-Vi var inte med från början, jobbade inte och åkte inte skridsko, säger tränaren Conny Elfsberg.
Det dröjde till dryga tretton minuter, innan vi skapade vår första riktiga målchans, när Linus Vallin tog sig fram till ett friläge. Även Elton Lilja hade ett par bra möjligheter i perioden, som inte resulterade.
-Det är synd vi startade så segt. Hade vi gjort mål på våra chanser hade det blivit en annan match. Vi skapar chanser, men målen trillar inte in. Vi spar det istället till fredag mot Fagersta, säger Elfsberg om matchinledningen.
Istället kunde Gävle sista fem minuterna av perioden göra två ytterligare mål, fram till 4-0.
-Vi skapade inte riktigt de farliga chanserna, och de gör mål på sina, säger Johansson som ändå tyckte uppladdningen inför matchen var bra.
-Det var en bra känsla inför, och jag har inget svar varför första perioden var så svag. Vi får prata om det alla tillsammans. Det ska inte hända igen, säger Johansson, som berättar varför det såg bättre ut resten av matchen:
-Vi gick ihop som grupp och lag, och sa att så här kan det inte se ut, och att vi skulle spela upp oss, och det gjorde vi.
Avesta stod för en uppryckning i den andra perioden, och var det bättre laget första femton minuterna. Även om man man inte visade upp något storspel, visade man mer energi än i den första perioden. Skogsman som hade en tuff första period spelade upp sig och räddade bland annat en straff.
-Vi visade att det fungerade när vi checkade hårt. Vi åker mycket skridsko och GGIK hänger inte med oss. Men vi skulle varit mer egoistiska och ta skott istället för att passa, tyckte Elfsberg som saknade spetsen framför mål.
Det finns fortsatt en del att jobba på spelet med en man mer. I den tredje perioden fick vi ett par powerplay, men utan att hitta rätt. Felix Johansson berättar sin syn på powerplayspelet:
-Stundtals är det bra, stundtals inte bra. Vi har inte tränat så mycket på det. Det är lite småslarv att det inte klickar i riktigt.
När det såg ut som vi skulle bli ”nollade” kunde Gustav Lager med 23 sekunder före slutsignalen reducera till 5-1, framspelad av Lukas Lundberg och Jesper Gustafsson.
Avestas tränare Conny Elfsberg tyckte det fanns ett par spelare som höjde sig över mängden:
-Jag vill plussa för Theo Weissenberg och Oliver Ahlberg. De spelade dubbla byten, då vi bara hade fem backar, och de jobbade kopiöst.
Felix Johansson hoppas på ett bättre Avesta som på tisdag genrepar hemma mot Valbo.
-Nu ska vi spotta upp oss, och ta Valbo. Sedan är det Faiken hemma och då är det vinst som gäller.
Text: Per Lindgren.
Gävle GIK-Avesta BK 6-1 (4-0, 0-0, 2-1).
Målen: 1-0 Ernst Axel Boberg, 2-0 Axel Svensson, 3-0 Theo Widén-Schade, 4-0 Tom Wikman, 5-0 Ernst Axel Boberg, 5-1 Gustav Lager, 6-1 Ernest Axel Boberg
Utv: GGIK: 5x2 ABK 2x2
Skott 25-35 (9-11, 7-10, 10-14)
Domare: Oliwer Östh
Publik: Ca 50 (Nynäshallen).
ABK:
Målvakt: Lukas Skogsman (Felix Vannfält)
Första femman; Theo Weissenberg, Lucas Casell, Elton Lilja, Gustav Lager, Erast Nazarenko.
Andra femman: Oliver Ahlberg, Jesper Gustafsson, Lukas Lundberg, Felix Johansson, Jordan Caballero
Tredje femman: Robin Leijd, Linus Vallin, Albin Bäckström, Viktor Lyckman