Förra säsongen var Hallstahammar ett bogeyteam för Avesta BK. Då vann vi bara ett möte och förlorade bland annat båda hemmamatcherna.
Ikväll var dock skillnaden väsentlig mellan lagen, där vi hade en relativ enkel resa till tre poäng.
Första perioden bjöd på högt tempo. Kanske för högt då båda lagen slarvade en del i passningsspelet. Första sju, åtta minuterna böljade spelet fram och tillbaka. Kanske inte i tränarnas smak, men trevligt för publiken.
-Vi spelar på deras villkor. Forwards kommer inte ner riktigt så vi kan inte hjälpa backarna. Sista tio kommer vi ner och hjälper backarna, säger Leksell.
Avestas första målchans, efter åtta minuter, hade Malte Råberg. Vi hade sedan några bra byten, och låg närmast mål. Pontus Bergström sköt i ribban. Avestas #55, som i övrigt stod för en gedigen match.
-Det var öppet i första krysset och jag siktade där, den tog tog tyvärr ribban, säger Pontus som annars, med all rätt, var nöjd med sin match:
-Idag var jag lugn med pucken, och fattade för det mesta rätt beslut på isen. Sedan kämpade vi bra och kom med bra fart in i anfallszon, det leder till att vi har gjort mycket mål. Jag tyckte vi tog tag i taktpinnen och körde över dem, säger Bergström, som menar att han vuxit in mer och mer i laget, och därför förtjänat alltmer istid.
-Jag börjar känna mig trygg i division-2 hockey, det rullar på, säger Pontus som noterades för en assist.
Avestas fjärde lina som förutom Bergström, bestod av Janis Pilka, Casper Leksell och Linus Vallin, stod för tre mål, och fick lovord av assisterande tränaren Conny Elfsberg:
-Roligt att se fjärde kedjan. De var jättebra och gjorde en fantastisk match. Vi kan sätta in vilken femma som helst, så får vi ut det vi vill av varje formation. Vi har en bra bredd, säger han.
Efterhand skapade vi än mer chanser. Keanu Marinkovic blev sopren i slottet, men Viktor Sundqvist i Hallstakassen var med på noterna. Även Linus Vallin var framme efter tretton minuter, men utan lyckas göra mål. Med fem minuter kvar kom vi i en tre mot etta, där Simon Engström gick på eget avslut. Återigen var Sundqvist ivägen. Även om vi var det något bättre laget skapade Hallstahammar en del, men Vannfält i målet spikade igen.
Efter 18.12 tog ABK rättvist ledningen med 1-0 genom Linus Vallin, som tog sig fram centralt och avslutade som en riktigt målskytt, när han distinkt satte pucken i nät. I slutet av perioden blev Avestas Jordan Cabellero Lindberg utvisad. ”BK” med Theo Weissenberg i spetsen klarade dock av att döda den dryga halvminuten in till periodvilan. Sett till spelet var ledningen rättvis efter första tjugo.
Hemmalaget startade den andra perioden på bästa sätt när vi i det fortsatte boxplayspelet från första perioden. utökade ledningen till 2-0 när Ville Önnebro sköt ett skott som Sundqvist släppte retur på, och på den fick Avestas #47 öppet mål. 3-0 kom som ett brev på posten, genom Casper Leksell, när Hallstahammars keeper åter släppte en retur där vi var hungrigast.
-Vi får bra snurr i deras zon, sedan är det Vallin eller Lyckman som skjuter, och jag petar in returen. Bra för självförtroendet att göra lite mål, säger Casper.
Från ingenstans reducerade bortalaget efter sju minuter, när Avestasonen Samuel Ander fick mycket yta, efter Pontus Bergström dessutom tappat klubban, och vi hade 3-1 på tavlan. Bara 19 sekunder reducerade Hallstahammar till 3-2. Avesta hade ändå skapligt bra kontroll på matchen även om det var jämnt spelmässigt.
-Det kändes hyfsat lugnt och vi visste att om vi har vårt grundspel, så vet vi att vi har den här matchen. Det blir lite svårt när det rinner iväg, men jag tycker vi knyter ihop säcken ganska bra.
När Leksell gjorde sitt andra mål i matchen, fram till 4-2 efter fjorton minuter, fick vi lite andrum. Målet var en delikatess, när han drog Hallstakeepern, och avslutade med en backhand i nät.
-Det är en jättebra pass av Janis, det är bara att sätta friläget, så det är inga problem, säger Leksell, som också gjorde stor nytta i de tre boxplay laget hade under matchen.
Det känns som ni är ostoppbara just nu?
-Nja, vi litar på vårt spel hela vägen, det är viktigt att vi vågar lita på vårt spel också hela vägen, även om det börjar rinna iväg lite. Nu har vi Kumla på fredag och det gäller att spela likadant.
I den tredje perioden punkterade ABK matchen redan efter knappa två minuter när Ville Önnebro gjorde sitt andra mål, fram till betryggande 5-2. Matchens kanske, dittills,vackraste mål, stod Keanu Marinkovic när han på egen hand satte 6-2. Minst lika snyggt var det när Oliver Ahlberg halvminuten senare, prickade krysset från nära håll, 7-2.
-Jag tycker vi gör en bra match, och kontrollerar den från början till slut. Hallsta har en del kvalitet, men de orkar inte stå emot oss. Vi spelade efter våra grunder, och det känns jättebra. Jag såg redan på träningen igår, att killarna vill tävla när vi spelade smålagsspel. Vi utvecklas varje dag, summerar Conny Elfsberg 3x20.
I tabellen är det oförändrat i toppen.Tättrion Arboga, Kumla och Avesta vann, medans Guldsmedshyttan som förlorade 2-4 mot Arboga, nu är fyra pinnar bakom Avesta, men behåller sista playoff platsen.
Något som var av intresse var om Jordan Cabellero Lindberg för första gången skulle bli poänglös. Efter det att han prickade ribban i mitten av tredje perioden, verkade det som poängsviten skulle ta slut. Men med dryga två minuter kvar av perioden, blev det till slut en assist, i samband med Felix Johansson fastställde slutresultatet 8-3 i powerplay. 17 poäng (7+10) betyder att Caballero Lindberg nu är tre poäng före Melvin Joona och Linus Ageborg i poängligan.
Avesta BK-Hallstahammars HK 9-3 (1-0, 3-2, 5-1)
Första perioden: 1-0 (18.12) Linus Vallin (Casper Leksell)
Andra perioden: 2-0(0.49) 4/5 Ville Önnebro, 3-0 (4.41) Casper Leksell (Anton Ekström, Viktor Lyckman), 3-1 (7.01) Samuel Ander (William Johansson, Jesper Hedman) , 3-2 (7.20) Martin Norling (Eric Juhlin), 4-2 (14.29) Casper Leksell (Janis Pilka, Pontus Bergström)
Tredje perioden: 5-2 (1.46) Ville Önnebro (Simon Engström, Viktor Lyckman), 6-2 (4.04) Keanu Marinkovic (Theo Weisenberg, Assar Ajax), 7-2 (4.33) Oliver Ahlberg (Ville Önnebro, Simon Engström), 7-3 (5.50) Hugo Lindell (Oliver Dahlgren), 8-3 (16.56) Erasts Nazarenko, 9-3 (17.55) Felix Johansson (Erasts Nazarenko, Jordan Cabellero Lindberg).
Utv: ABK: 3x2 Hallsta: 3x2
Skott: 41-30 (10-7, 20-10, 11-13)
Domare: David Bång-Hisvåls, Falun
Publik: 139 (Avestahallen)
Avesta BK
Målvakt: Felix Vannfält (Lucas Skogsman)
Första femman: Lucas Cassel, Assar Ajax, Jordan Cabellero Lindberg, Felix Johansson, Erasts Nazarenko.
Andra femman: Oliver Ahlberg, Theo Weissenberg, Keanu Marinkovic, Ville Önnebro, Simon Engström.
Tredje femman: Jesper Gustafsson, Viktor Lyckman, Malte Råberg, Edvin Karlsson, Hampus Mattsson.
Fjärde femman: Pontus Bergström, Casper Leksell, Linus Vallin, Janis Pilka